Tuesday, September 27, 2011

Miller's at Last!

We finally made it to Miller's on Friday.  :-)  Despite the rain all day, it was a great day!  Chris worked a half day and came with us, and we met my MIL there, too!  Yay!

This trip was a real doosey!  I was out of everything! Here's a list of what I got:

50 lbs hard white winter wheat (2 months)
50 lbs oatmeal (4 months)
1 gallon honey (almost a year!)
2 lbs almonds (2 months, hopefully)
2 lbs cashews (2 months, ")
2 lbs walnuts (less than 2 months)
5 lbs raisins
2 lbs craisins (fruit sweetened-- really excited!)
2 lbs dates
2 lbs millet
5 lbs real salt
1 lbs hemp seeds
1 small pumpkin (for a pie!)
5 lbs pinto beans
10 lbs sucanat
10 lbs brown rice
3 juice boxes (for the thirsty children.  I usually pack water bottles, but forgot)
bunch of bananas
1 lb gluten
2 lbs buckwheat groats
1/2 lb yeast
granulated garlic
granulated onion
whole mustard seeds (2 packs- Chris wants to make mustard)
celery seeds
chili powder
ground mustard seeds
Annie's Worcestershire sauce
1/2 lb raw jack cheese
5 lbs carrots
1/2 gallon fresh organic apple cider
12 oz can tuna
2 packs sardines (Chris likes to take them for lunch sometimes and they were on sale!)

I might be forgetting some things, but this is a pretty good list.  I will have to go back in about two months (depends on how fast we go through the wheat), but I will not need nearly the things I needed on Friday.  Usually we buy at least ten dollars worth of 'snacky food' at Miller's (because we are hungry and I figure it's a special occasion-- always get mad at myself later for splurging so much).  This time around we only bought the juice boxes as a real splurge.  The kids ate bananas on the way to lunch, and drank their juice and all was good.  :-)

Well, anyway, that's about all.  I just thought some of you might be interested in what I actually buy when I go to Miller's.  And also, a list I might want to refer back to at a later time (WHAT do I need this week?).

Have a great week!

1 comment:

  1. I'm coming over to your house for snack time ;) JK!!!!! How much is the sucanat?????????? I need some!! <3 you.